Etyka w produkcji butów

Etyka w biznesie jest uważana przez niektórych za mit. Bo jak można o niej mówić, jeśli jedynym celem istnienia firm jest dominacja na rynku i pieniądze? Jednakże takie cyniczne podejście okazuje się być może nie tyle błędne, co nie do końca słuszne, gdyż istnieje bardzo duża liczba przedsiębiorstw, które poza swoimi interesami mają również na uwadze dobro ludzi oraz środowiska. Jedną z takich firm jest pochodzący z Wielkiej Brytanii Clarks.

Przedsiębiorstwo to działa w branży obuwniczej, siłą rzeczy musi korzystać z skór, gdyż jest to główny materiał do produkcji jej obuwia. Oczywiście niektóre buty Clarks korzystają z materiałów syntetycznych, jednakże spora część kolekcji to skóra najwyższej jakości, kupowana od licencjonowanych i sprawdzonych dostawców. By zmniejszyć skalę nielegalnych hodowli oraz uboju producent, wraz z innymi firmami, takimi jak np. Adidas, postanowił rozpocząć współpracę z „Leather Working Group”.

Organizacja ta ma na celu wprowadzenie jasnych zasad do handlu skórami, dzięki czemu możliwe stanie się usunięcie z rynku wszelkich nielegalnych firm, które nie tylko prowadza nielegalne interesy, ale również nie przestrzegają obowiązków nakładanych na tego typu przedsiębiorstwa. Rzecz jasna chodzi tu również o prawa zwierząt, które nie mają w ich wypadku zbyt wielkiego zastosowania. Dzięki poświęceniu czasu i środków takich firm, jak Clarks, możliwa stała się znacznie skuteczniejsza walka z patologicznymi zjawiskami, co ma pozytywny wpływ na całą branże oraz na środowisko.