Wybór obuwia zależy od przynależności społecznej

Buty męskie to bardzo szeroka grupa, która obejmuje szereg modeli. W jej obrębie możemy znaleźć zarówno sportowe trampki, jak i eleganckie półbuty, czy ciężkie glany. Każdy typ kierowany jest do innych grup konsumenckich, dzięki czemu każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

Wiadomo, iż osoby lubujące się w jeździe na deskorolce będą wybierały buty typu Vans, natomiast fani ciężkich brzmień raczej w tym kierunku nie spojrzą. Oczywiście podziały nie są tak oczywiste, gdyż w dawnych czasach, zanim Polska odzyskała suwerenność, subkultura tzw. „metali” nosiła głównie obuwie sportowe, w przeciwieństwie do „depeszy”, którzy już wtedy kierowali się w stronę bardziej masywnych rodzajów. Jak widać historia może być przewrotna, gdyż w dzisiejszych czasach „metalowcy” raczej nie zakładają trampków. Oczywiście mowa tu o radykalnych osobnikach, gdyż ci bardziej trzeźwo myślący nie będą na siłę upierali się przy jednym rodzaju buta.

Z subkultur często się wyrasta, co sprawia, że dany osobnik wymienia swoją garderobę na bardziej standardową. Co ciekawe zmiana ta wcale nie tak rzadko nie obejmuje obuwia, które nie wiedzieć czemu cieszy się największym sentymentem. Miłośnik muzyki rockowej może zrzucić czarną koszulkę, czy ściąć włosy, ale glany pozostaną na jego nogach jeszcze przez długi czas. Oznacza to, że buty męskie, które podkreślają przynależność do jakiejkolwiek grupy kulturowej są na tyle ważnym elementem, by uniknął on zmian.